Yazdır

HAKKIMIZDA

1993 yılında kurulan Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO) tüzel kişiliğe sahip kamu yararına hizmet veren, kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Bilgisayar Mühendislerini bünyesinde toplayan BMO, KTMMOB çatısı altında çalışan 14 meslek odasından biridir.

ODAMIZIN AMAÇLARI

Bilgisayar Mühendisliği, bilgi ve iletişim teknolojileri ve de bilim ve tekniğin kamu yararına olmak üzere uygulaması, geliştirilmesi ve eşgüdümlemesi amacıyla;

 1. Üyelerin bilgi ve iletişim teknolojilerini yeni gelişmelere göre takip ederek, meslekle ilgili yürürlükteki yasaları, normları, teknik şartnameleri ve her türlü teknik belgeyi incelemek, geliştirmek ve denetlemek;
 2. Ülkemizin ve ülkemiz insanının, bilgi çağının gerisinde kalmaması için gerekli temel çalışmaları yapmak;
 3. Bilişim teknolojilerini doğru ve ehliyetli olarak evrensel standartlara uygun yetkinlikte kullanan bir iş gücünün yaratmak;
 4. Bilgisayar Mühendislerinin çalışma alanlarının belirlemek ve düzenlemek;
 5. Oda amaçlarına ve yürürlükteki yasalara uygun olarak, gerekli gördüğü eylemlerde bulunmak;
 6. Bilişim projelerinin ölçeklendirmek ve belirlenen ölçeğe göre projenin yönetimi, analizi, tasarımı, programlanması ve kurulumu aşamalarında çalışması gereken Kamu İhalesi Kanunu, Yazılım Patentleri v.b. gibi tartışmalarda BMO da ortaya çıkacak toplu görüşlerin KKTC Meclisi’ne iletilerek ve alınacak kararlarda Bilgisayar Mühendislerinin etkin roller üstlenmesini sağlamak;

YÖNETİM KURULU

15 Mart 2014 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul sonucuna göre 2016 Mart ayına kadar 2 yıl görev yapacak yeni Yönetim Kurulu üyeleri aşağıdadır:

 

Adı SoyadıGörevi
Bora Tüccaroğlu Oda Başkanı
Evren Çavdır Yönetim Kurulu Üyesi
Hüseyin Güney Yönetim Kurulu Üyesi
Hatice Özsaltık Yönetim Kurulu Üyesi
Kemal Özçınar Yönetim Kurulu Üyesi
Ali Candemir Yedek Üye
Ali Tüzel Yedek Üye

 

YETKİ KURULU

Adı SoyadıGörevi
Zihni Turkan Oda Başkanı
Bora Tüccaroğlu Üye
Mehmet Aksoy Üye
Yıltan Bitirim Üye

 

DENETLEME KURULU

Adı Soyadı
Sultan Taçyıldız
Mehmet Aksoy

 

ÜYELERİMİZ

Odamız halen 78 doğal ve faal üye ile çalışmalarına devam etmektedir. Üyelerimizin üniversitelere göre dağılımı aşağıdadır:

ÜniversiteToplam Üye
Doğu Akdeniz Üniversitesi 30
Türkiye Üniversiteleri 11
Yakın Doğu Üniveristesi 7
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 5
Lefke Avrupa Üniversitesi 3
TC/KKTC Dışı Üniversiteler 4

 

ÜYELİK

Odamıza üye olmak isteyen Bilgisayar Mühendisi arkadaşların web sitemizdeki Başvuru Formu’nu doldurmaları ve başvuru formunda belirtilen ek belgelerle birlikte KTMMOB Sekreterliği'ne şahsen başvurmaları gerekmektedir.

KOMİTELER

Odamız bünyesinde çeşitli komiteler çalışmalarına devam etmektedir. Bunlardan bazıları;

  • Özgür Yazılım Komitesi: “Bilişim Teknoloji Ürünleri üreten ve üretkenliğini paylaşan bir toplum haline gelmek” vizyonu ve “KKTC’nde Özgür Yazılım konusunda farkındalığın artırılmasını, kamu kurumlarında ve özel sektörde kullanımının artırılmasının sağlanması” misyonu ile çalışmalarına devam etmektedir.
  • Staj Komitesi: Üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği Bölümleri’nde okuyan KKTC vatandaşı öğrencilere bilişim şirketlerinde staj imkanı sağlanması amacıyla komite çalışmalarına devam etmektedir.
  • Yasal Mevzuat ve Tüzük Komitesi: Bilgisayar Mühendisleri Odası Mesleki Denetim Tüzüğü’nün yasallaştırılması ve KKTC’de bilişim konusunda hazırlanan mevzuat çalışmalarına katkı konulması amacıyla komite çalışmalarına devam etmektedir.
Proje Yönetim Profesyonellerini 10. Uluslararası Proje Yönetim Gününü dünya ile ayni anda kutlamaya davet ediyoruz. http://t.co/DZ9OuCIXZE
Odamızın 18. Olağan Genel Kurul duyurusu http://t.co/ieSywU5Avv
RT @iOS_blog: BSON - What, why, how ? - http://t.co/vssxofY2Q6
         TEL: 0392 228 52 10       |      FAX: 0392 228 51 51      |       E-mail:  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.